top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıYücel Özel

SIRUI JUPITER 24-35-50mm T2.0 Full Frame Macro Cine Lens Seti
SIRUI bu yeni cine full frame lenslerini bir indiegogo kitlesel fonlama desteği ile piyasaya sürdü.

Bu şu demek lensleri satın alacak olan kişilerin desteklerini alarak üretime geçilmesi anlamını taşıyor.
Sirui’ye göre Jupiter serisi mükemmel optik performans ve gövde kalitesi göz önüne alındığında verilen paranın karşılığını fazlasıyla verdiğini iddia eden makro özellikli full frame cine lens seti.


Lensler güzel bir hard case çantada geliyor ve içeriğinde 24-35-50mm T2.0 lensler bulunuyor.Üç prime lenste de netlik mesafesi 24 cm olarak belirtilmiş.Macro özelliği benim görüşüme göre anlatımdaki esnekliği oldukça arttırıyor.


Bir çok kişi bir nesneye yada modele yaklaşarak ifadeyi güçlendirmek için konuya yaklaşmak ve dış dünyadan ayırmak isteyebiliyor. En azından benim güdülerim ve kişisel gözlemim bu yönde. O yüzden macro yeteneğinin önemli olduğunu söyleyebilirim.


Jupiter lenslerin bayonetleri PL ve EF olarak var ayrıca adaptör ile E-mount ve Rf-Mounta dönüştürüp geniş bir kamera yelpazesinde kullanabilirsiniz.


Ayrıca bu lensler yüksek netlik tutarlılığı ve minimum optik sapma ve parlama önleme gibi özellikleri olduğunu iddia ediyor.Açıkçası kullanım sırasında gerek netlik mesafesi gerekse maksimum diyaframda vurgu yani parlak alanlarda yaşanan renk sapmalarına rastlamadım buda lenslerin optik anlamda üzerinde iyi çalışıldığının bir göstergesi.


24 , 35 ve 50mm lensler minimum T22 maksimum T2 diyafram aralığa sahip.

24mm olan objektifin lens yapısı 11 Grup içerisinde 13 element

35mm olan objektifin 11 grup ta 14 element

50mm olan objektifin 13 grup ta 10 elementten oluştuğunu söyleyebiliriz.

Tüm lenslerin focus netlik mesafesi 24cm.

Filtre çapları tüm lenslerde 92mm ve Focus rotasyon açıları

24mm ‘nin 202.4 / 35mm’nin 200 / 50mm nin ise 220 derece olarak ayarlanmış.

Ağırlıkları PL ve EF mount olanların 1-2 gr lık küçük farklarla


24mm 1.2kg ,

35mm 1kg ,

50mm 1.1kgŞunuda belirtmek de fayda var bir cine lenslerden beklediğimiz aynı T değerlerinde pozlama farklılıkları yaratmamasıdır. Bunu test ettiğimde ise lensler arası geçiş yaptığımda tutarlı çalıştığını gözlemledim.Dilerseniz lafı çok uzatmadan lenslerle kadettiğim örnek görsellere bir göz atalım.Bence bağımsız sinemacılar için bütçe dostu ve çok benzeri olmayan bir seçenek olarak görüyorum.Lenslerle ilgili ne düşündüğünüzü lütfen sizde yorumlar kısmına yazın.


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page