top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıYücel Özel

Lumix G100 Vlogger Kit

Herkese merhaba ben Yücel Bu videoda bir vlogger kamera kiti olan Lumix G100 Vlogger kiti ile ilgili konuşucaz.

Lumix G 100 baştada belirttiğim gibi vloggerlar için tasarlanmış bir kamera ,muhtemelen içerik üreticileri ve vlogerlar kameranın basitliği ve fonsksiyonelliğini çok sevecektir.


Kamera üzerindeki tüm tuş kombinasyonları ulaşılabilir basit ve fonksiyonel.

Panasonic G100’e iyi bir vizör, taşınabilirlik ve uygun bir ergonomi ile hareketli olan bu pazarda rekabetçi bir avantaj sunmuş
Kameranın genel teknik özelliklerine şöyle bir göz atalım.Sensör: 20.3MP Live MOS Micro Four Thirds sensör

Görüntü işlemcisi: Venus Engine

AF noktaları: 49 alanlı DFD kontrastlı AF

ISO aralığı: 200 - 25.600 (exp ISO 100)

Maksimum görüntü boyutu: 5.184 x 3.888

Ölçüm modları: 1728 bölgeli çok modelli algılama sistemi, merkez ağırlıklı, nokta

Video: 4K/30/25/24p, FHD/60p/50/30/25/24p

Vizör: EVF, 3,69m nokta

Hafıza kartı: 1x SD/SDHC/SDXC (UHS I)

LCD: 3 inç değişken açılı dokunmatik ekran, 1,84 m nokta

Maks. Burst: 10 fps (elektronik deklanşör) 6 fps (mekanik deklanşör)

Bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth

Boyut: 115,6 x 82,5 x 54,2 mm

Ağırlık: 303g (sadece gövde)Kameranın kalbinde 20.3MP micro 4/3 CMOS sensör var ve bu sensor ile 4K/30FPS ve Full HD de 120 FPS'ye kadar çıkan görüntüler yakalayabiliyorsunuz.Slow Motion yada hızlandırılmış çekimler için S&Q modu üzerine 2x-4x-8X gibi ifadeler ile çekim formatlarını dahada basitleştirmişler.
G100’de ayrıca 5 eksenli Hybrid IS yani imaj sabitleyici var. Bu şu demek, optik sabitleyici özellikli lenslerle birlikte çalışarak kamera üzerindeki elektronik stabilizasyon özelliğini birleştirebiliyor. 4K ‘da ise bu özellik 4 eksenli olarak çalışıyor.LCD ekranı ön tarafa çevirdiğiniz takdirde video selfie moduna geçer. Bu yüzünüzü ve arka planı algılayarak yüzünüzü net tutmaya çalışır.Kamera üzerinde Nokianın geliştirmiş olduğu OZO Audio isminde bir mikrofon teknolojsi var. Bu teknoloji konuşanın yönünü tayin ederek ona yakın mikrofondan ses alıp sesi ona göre optimize ediyor.


Örneğin kamera tripod üzerinde ve siz kamera önünde iseniz kameranın arkasından gelen sesleri azaltarak ön taraftan gelen sesleri kaydedecek,fakat siz kameranın arkasında bir ürüne doğru tutarsanız kamera arkasındaki sesleri daha belirgin alacak.


Video kaydı esnasında LCD ekranın iç çeperinde kırmızı bir çerçeve belirir ve kayıtta olduğunuzu anlayabiliyorsunuz.
İncelediğimiz modelde DMW-SHGR1 cep tripodu ile micro-usb üzerinden bağlantı kurarak Video kayıt-fotoğraf ve uyku modu düğmesi ile kamera kullanmını fonksiyonellştiren bir aksesuar edinmiş oluyorsunuz.


Kameranın sol üstünde bulunan bir düğme ile Lumix Sync app’i üzerinden mobil cihazınıza çekmiş olduğunuz video ve fotoğraflarınızı aktarabiliyorsunuz.

Lumx GH5 in yaklaşık yarısı boyutunda olan G100 1.84 milyon noktalı dokunmatik dönebilir bir ekrana sahip. Bu ekran parlak ve güneş altında görmenizi kolaylaştırıyor.İhtiyaç halinde 0.73x büyütmeli 3.68milyon noktalı elektronik vizörü var .


Gövdesi güçlendirilmiş polikarbonat malzemeden yapılmış ve çok sağlam bir hissiyata sahip.Dikkatli kullandığınız takdirde hafif yağmurda kullanabileceğiniz bir yalıtıma sahip.Geleneksel form faktöre sahip olan G100 ‘ün kullanımı daha az deneyimli kişiler tarafından rahatlıkla kullanabilecek ayarların yanı sıra manuel modu ile kullanmak mümkün. Video için adanmış kırmızı bir kayıt tuşu ve kişiselleştirilebilir düğmeleri var.

Gövde tek elle kullanım için oldukça küçük ve hafif olduğu için amacına uygun tasarlanmış olduğunu söyleyebiliriz.
Kamera’nın kalbinde 20.3 MP li micro4/3 sensörü low-pass filtresi ile detaylı fotoğraf ve videolar kaydedebilmenizi sağlıyor.

Fotoğrafları ise hem JPEG hemde RAW formatında kaydedebiliyorsunuz. Fotoğraf kalitesi için keskin kontrastlı ve raw fotoğrafları işlemeye uygun diyebilirim.Elbette kullandığınız optik kalitesi ile daha yukarılara çıkabilir.


G100’ün AF sistemi GH4’ de kullanılan 49-Noktalı kontrast bazlı ve 1728 noktalı çok noktadan ölçüm sistemi ile bir çok senaryoda işinizi görebilecek verimlilikte çalışıyor.


Ayrıca Lumix G100’ü zoom görüşmelerinizde veya diğer yayın platformlarında Lumix webcam yazılımını yükleyerek kolayca kullanabildiğinizi belirtmem gerek.Netice olarak Lumix G100 Vloggerları hedefleyen bir kamera ve seyahatlerde kompakt olması yüksek kaliteli imajlar sunabiliyor olması ve özelleştirilmiş mikrofon teknolojisi ile Vlogger içerik üreticilerin tercih edebileceği önemli bir seçenek gibi görünüyor.


25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page