top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıYücel Özel

Histaogram nedir?

Aslında benim tam olarak bakmak istediğim taraf resmi yada videoyu oluştururken histogramı nasıl okur ve doğru pozlamayı buluruz olacak. Bir çoğumuzun zaman zaman kullanmakta atladığımız bir araç histogram.


Kullanımı son derece basit bir araç olan histogram gölge ve vurgu alanlarınızı pozlamada dengede tutmanızı sağar. Yada bir resmin patlak (over exposed) yada karanlık (under exposed) olmamasını sağlar.


Kısacası histogram yatay eksende görüntünüzdeki tüm gri tonlama değerini ,solda saf siyah sağda saf beyaz olacak şekilde ve dikey eksenin her biri için piksel yoğunluğunu gösteren bir grafiktir.Aşırı pozlama ve yetersiz pozlama her iki taraftada dikeyde zirve yani peak noktalara ulaşıp ulaşmadığı ile ölçülür.Genelleme yapacak olursak ideal histogram eğrisi orta tonların bir tepe gibi göründüğü pozlama biçimidir. Fakat anlatım olarak ve stilistik olarak gölge veya parlak alanların yüksek olması gereken durumlar tabiki yok değil.Bu tamamen sizin anlatım şekliniz ile alakalı.


Yalnız şunu unutmamak gerekir,histogram size yalnızca piksel yoğunluğunu göstererek pozlama ile ilgili genel bir bakış sunduğu için, görüntünüzün hangi bölümlerinin az yada çok pozlandığı hakkında bilgi vermez. Bu konuda size yardımcı olacak başka araçlar vardır. Zebra, False Color ,wave form gibi araçları kullanabilirsiniz.


Temel histogram ayarlarını anladıktan sonra farklı histogram araçlarınında olduğunu görebilirsiniz.Sinema kameraların bir çoğu kırmızı,yeşil ve mavi renklerin içi için ayrı histogram ölçümleri verirler. Bunu video tarafında düzenleme yazılımınızın ara yüzünde de görebilirsiniz. Peki bu renkler ile ilgili histogram ile ne yapabiliriz diye soracak olursanız.

Post prodüksiyon tarafında renk dengeleme ve renk derecelendirme gibi işlemler için bu histogramı kullnabiliriz.


Son olarak şunları söylemek isterim. Kamera üzerinde histogramı doğru kullanarak başlayan yolculuğumuz , post prodüksiyon sürecinde doğru kaydedilmiş datanın esnekliğini ve yine histogramı da kullanarak prodüksiyonunuzu üst seviyelere taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte, doğru bir şekilde kayıt yaptıysanız, histogramlar, üç renkli tayfınız boyunca gölgelerinize, orta tonlarınıza ve vurgularınıza ayrıntı eklemek (veya çıkarmak) için harika bir araç olabilir.


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page