top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıYücel Özel

Canon EOS Cinema C70 yeterince ergonomik mi?

Bu yazıda Canon’un SLR form faktörüne yakın

sinema kamerası C70 ‘in teknik incelemesini yapacağız.Ön bilgi

Canon C70 sinema kamera RF bayonete sahip lensleri kullanabilen form olarak 1Dx serisine yakınlığı ile dikkat çekiyor. Eş zamanlı olarak EOS R ve C200/C300 ün bir çok özelliğini aynı gövdede birleştirmiş.Bu sebeple heyecan verici bir kamera olduğunu söyleyebiliriz. Kağıt üzerinde bu iki dünyayıda birleştirmiş ve C300’ün çok daha kompakt hali olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.


Imaj Kalitesi;


Canon C70’in imaj kalitesini belirleyen C300 MarkII ten gelen kamera gövdesinde bulunan 8.85mp Super35 CMOS sensorü ve DIGIC DV7 işlemcisi.


Canon bu kamerada yeni nesil Dual Gain Output teknolojisi ile 16 stop dynamic aralık vaadetmiş.


Dual Gain’in avantajını şöyle belirtebiliriz. Okumanın biri parlak alanların doygunluğu yakalanırken

Kamera bunu yaparken daha geniş bir dinamik aralık sağlarken düşük gürültülü HDR videolar üretmiş olur.Bu arada Dual Gain Output yalnızca 4K 60FPS ve altı için çalışıyor, yüksek hızlı çekimlerde veya timelapse modunda yani Slow and Fast modunda çalışmıyor.


C70 ‘in en önemli avantajı ise RF lens bayoneti ile çalışabilme ve uygun adaptörler ile Canon’un tüm EF lens serisine erişim imkanı sağlamış.


Video Kalitesi


C70 ‘in video kayıt kalitesinden bahsedecek olursak DCI 4K 60P ve S&F modunda 4K 120P ve 2K 180P hızlara çıkabiliyor. 10 bit 4.2.2. renk uzayında 410Mbps ‘ a kadar XF-AVC standardında h.264 codec’i ile kayıt yapabiliyor.Alternatif olarak kamera, 225 Mbps veri hızı ve 10 bit 4: 2: 2 renkli H.265 sıkıştırması ile MP4 formatında çekim yapabiliyor.Fakat h.265’in bilgisayarınızda daha fazla işlem gücü gerektirdiğini

unutmamak gerekir.


Kamera ayrıca Slow and Fast modunda 4K 120FPS ve 2K 180FPS kaydedebiliyorkan bunları 24ve 30FPS ye otomatik olarak düşürerek kaydediyor. Ayrıca bu modda seside ayrıca kaydedebilme özelliğide bulunuyor.Kamera prox kayıtları için 8bit 4:2:0 35Mbps videolarıXF-AVC veya MP4 formatında yapabiliyor.
Kamera’da iki tip HDR modu var; HDR 10 için 4K HDR(PQ) ve yayıncılık için olan Hybrid Log Gamma (HLG)


Kamerada C-log2 ve C-log3 gibi iki farklı tatta resim profili bulunuyor.Bu resim profili geniş dinamik aralık sunarken ayrıntıları koruyup daha iyi renk tonu üretimine katkı sağlıyor.


Ayrıca C-Log2 ve C-Log3 dahil olmak üzere iki çeşit Canon log profili sunar. Bu profiller, kameranın dinamik aralığını, ayrıntıların korunmasını genişletir ve genel olarak daha iyi ton üretimi sağlar. C-Log2, kameranın tam dinamik aralığını 16' stop üzerine çıkarır , ancak tesviye için sonradan işlemede daha fazla zaman gerekecektir. C-Log3 ise daha iş akışı dostudur. Ancak dinamik aralığı 14 stopa düşürüyor.


Kamera kullanımı soraında log profili standart renklerde görebiliyor olmak için 3D lut dosyaları ekleyebiliyor ve çekim sırasında Log Asist gibi normal renklerle görebiliyorsunuz.Kamera ayrıca sınırsız video kaydı sunar. Yeterli hafıza kapasiteniz ve AC adaptorünüz olduğu takdirde çk uzun kayıtlar yapabiliyorsunuz.


Ve geniş hava girişi ve iki çıkış deliği ile birlikte aşırı ısınmadan çekiminize devam edebiliyorsunuz.

Fanların çalışma karakterini menü arayüzünden ayarlayabiliyorsunuz.


Kamera, HDMI aracılığıyla temiz bir 4K 60p 10-bit 4: 2: 2 sinyali verir.


Düşük ışık performansı


C70 , 100 ile 102.400 arasında bir ISO aralığına sahiptir. C300 ile aynı sensör ve işlemci kombinasyonunu kullandığı için , düşük ışık performansı aynı diyebiliriz.Kullanıcılar için 6400 ve 12800 ISO aralığının kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz.Netleme Performansı


Canon’un en beğenilen ve sensörün %80’ini kapsayan Dual Pixel CMOS sensörü yüz algılama özelliği bu kamerada da mevcut.Ayrıca, menüler aracılığıyla netleme hassasiyetini ve tepki özelliğini ayarlamanıza olanak tanıyan AF ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu kamera, bu teknolojinin II. Sürümünü almasa da, otomatik netleme performansı mükemmeldir. Odağı değiştirirken dahi , AF doğal, organik bir hissi var.


Ayrıca manuel kullanım içinde tabiki focus peaking ve odak büyütme gibi özellikler kamera üzerinde standart tabiki.Pil Performansı


C serisinin çoğunda kullanılan pillerle aynı olan daha küçük BP-A30 veya daha büyük BP-A60 pil kullanır.Kullanılan pil boyutuna bağlı olarak kamerayı 3-6 saat kesintisiz kayıt iyapabiliyorsunuz,Ayrıca, kameranın 12V jakı aracılığıyla CA-CP200L AC güç adaptörü ile sürekli kullanabiliyorsunuz.Ekran ve Vizör


Kamera üzerinde 3.5 inch 2.76M noktalı C100 serilerindekine benzer dönebilir bir ekranı var. Ayrıca ekranı dokunmatik özellikli olduğu için focus takibi video başlat durdur gibi işlemlerde çalışabiliyor.


Kullanıcı arayüzü


C70 de kullanıcı arayüzü C200 serisine benzer bir menü kullanmış.Fakat Canon Cinema serisine hakim olmayanlar aynasız EOS kameralara benzediğini görecekler.Ayırca renk kodlamalarıyla yatay bir hiyerarşi ve sezgizellik esas alınmış.


ilk kez kullanacaklar için benim gibi, biraz zorlanabilirler fakat kısa süre sonra bu durum aşılabiliyor.


Fiziksel ve ergonomik yapı

C70 gövde tasarımı 1d , EOS R , XC ve C200 gövdelerinden esintiler taşıyan aynı zamanda da DSLR form faktörüne çağrışım yapan yekpare bir gövdeden oluşuyor.Canon tarafında gövde benzerliği olarak 1Dx2e çok benzeyen 1.17kg gövde ağırlğı ile EOS cinema serisinin en hafif üyesi olarak yerini aldı.Gövde üzerindeki elektronik sabitleme sistemi koordinat esaslı bir çalışma sistemine sahip.Yine gövde de bulunan ND filtreler her hangi bir renk sapmasına sebep olmyor.


Kamera üzerinde kayıtta olup olmadığını belirleyen bir led var. Çoklu kamera prodüksiyonları için BNC zaman kodu bağlantısınıda üzerinde bulunduruyor.4 kanallı sesi ve fantom gücü destekleyen iki Mini-XLR girişine sahip


ayrıca standart 3,5 mm mikrofon girişi ,tam boy bir HDMI , USB-C portu üzerinde streaming ile canlı yayın yapabiliyorsunuz.


Her ikisi de UHS-II hızlarını destekleyen çift kart yuvalarına sahiptir. Yedekleme için her iki karta da yedekli çekim yapabilir, taşmayı yapılandırabilir veya farklı formatlarda çekim yapabilirsiniz.Peki bu kamera giriş seviyesi bir kameramı diye soracak olursanız , hayır değil, aslında sektörde çalışan bir çok profesyonelin nispeten ufak olduğu için tercih edeceği bir kamera denebilir.


Türkiye’deki alım gücünü de düşündüğümüzde zaten giriş seviyesi tabirine pek karşılık gelmiyor.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page