top of page
Ara

Stok Video Üretirken Yapılmaması Gerekenler

Stok video çalışırken videolarınızın kabul edilmemesinin bazı nedenleri vardır bunları bu yazıda açıklamaya çalışıcam.Öncelikle görselinizin içersinde bir insan var ise, bu görseli commerical yani ticari amaçlı kullanım için yükleyecekseniz o insandan izin almanız gerekir. Peki bu izni nasıl alacaksınız ? Şöyle; yükleyeceğiniz sitenin releaseler bölümünde taslak olarak hazırlanmış bir belge göreceksiniz.
Bunu indirip bastırabilirsiniz. Çekime başlamadan önce veya çekim sonrası bu belgeyi doldurmasını talep ettikten sonra bu belgeyi görselinize iliştirerek sunmanız gerekiyor.


İstock gibi sektör devlerinden olan stock firması bu konuda kolaylıklar sağlamak için cep telefonunuza yüklediğiniz app üzerinden imza attırıp bilgilerini girip model izin belgesi konusunu hızlıca çözmeyi amaçlamışlar.


Fakat bunu fazla teknolojik bulup kullanamayan ve kullanmaktan çekinenlerimiz olabilir. Bu durumda sitenizin taslak pdf belgesinin basılı birkaç kopyasını yanınızda taşıyarakta halledebilirsiniz.Yapılmaması gerekenler noktasına gelecek olursak. Bir görselinizde eğer haber amaçlı değil ticari amaçlı bir görsel ise ve içinde bir insan görünüyorsa onun izni olmadan videonuzu yüklememelisiniz. Küratörler tarafından kabul edilmeme olasılığı oldukça fazla.


Eğer biraz video editlemek konusunda iyi olduğunuzu düşünüyosanız yüzleri blurlayabilirsiniz fakat bu görselin kullanabilirliğini ne kadar çekici kılar tartışma konusu.


Videolarınızı düşük ışıkta üretiyorsanız veya düşük ışıktaki çekimlerinizde elinizdeki kameranız yeterli değil ise çok yüksek iso değerlerinde çalışmanız gerekiyor.


Dolayısıyla ışık alma başarısı çok yüksek olmayan özellikle küçük sensorlü kameralarınızda yada cep telefonu kamerası gibi kameralarda ortaya çıkan sonuç eğer yeterli yapay bir ışık kaynağınız yok ise çok gürültülü yani kumlu ve parazitli net algılanamayan sonuçlar verecektir. Bu videolar kullanılabilir olmayacağı için böyle videoları stock sitelerine yüklememenizi tavsiye ederim.


Düşük ışıkta verimli çalışan kameralar hangileri diye soracak olursanız. Sensor boyutu büyük yani APS-C ve Full Frame gibi güncel bir çok kamera aslında düşük ışık koşullarında oldukça verimli sonuçlar verebilir. Elbette önünde kullancağımız diyaframı çok açılıp içeri çok ışık lensler bu sonucu dahada öteye taşıyor.


Bu yazıda stok video üretirken yapılmaması gereken iki farklı konuya değindim. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Video içerik üretimi ile ilgili yazı ve videoların devamı için lütfen içeirklerimi takip edin.


Kendinize iyi bakın , değer üretin ve hoşçakalın.


Yücel ÖZEL.
35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page