top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıYücel Özel

Renk bit derinliği ve Chroma Subsampling ne demek?Renk derinliği ve Chroma Subsampling muhtemelen dijital videonun en yanlış anlaşılan yönlerinden ikisidir.

Son kullanıcının tükettiği dijital video renkleri genellikle 8 bitlik bir derinlikte kaydedilir ve renk alt örneklemesi 4: 2: 0 olarak ölçülür.Standart bir kamera müşterisi için bu rakamların ve teknik verilerin bir anlamı olmasada, video kalitesini arttırmak isteyen kullanıcılar için tabiki önem taşır.


8 bit ve 10 bit ne demek ?


Bit derinliği , bir kameranın kaydettiği toplam kırmızı,yeşil ve mavi seviyelerini ifade eder.


8bit ‘in anlamı şudur.


256 Kırmızı X 256 Yeşil x 256 Mavi yani 16.8 milyon renk demektir.


Her ne kadar kulağa çok gibi gelsede , 8 bit renk derinliğinin dezavantajını parlaktan ışıklı alandan karanlığa doğru geçişlerin pürüzsüz olmaması ve doku yırtılmalarının gözlenmesi şeklinde ifade edebiliriz.Bu etkiyi bir çok kullanıcı farkedemiyor olsada yoğun sıkıştırmanın olduğu Youtube videolarında yaygın bir şekilde görebiliyoruz10 bit renk derinliğini ise şöyle ifade edebiliriz. Her bir yeşil ,kırmızı ve mavi için 1024 farklı renk tonu kullanılır buda toplamda 1 milyar renk kombinasyonu demektir.


Her ne kadar kullanılan çoğu ekran 8 bit desteklesede 10bit bir video datası size her zaman HDR video olanağını tanır. HDR TV ler yaygınlaştıkça 10 bit ekranlarda artmaya devam edecek.


Peki nedir bu 4:4:4 , 4:2:2 ve 4:2:0


Diyagram üzerinde gösterirken 4 yan yana sıralanmış pikselin üst sıra ve alt sırasını temsil eden renkler


4:4:4 için her iki sıradaki 4’er piksel piksel bağımsız renklere sahiptir.

4:2:2 de ise üst sıradaki pikseller ilk ve ikinci 2 li pikseller, 2 ayrı renge alt sıradaki 2 li pikseller ise 2 ayrı renge sahiptir.

4:2:0 ‘da ise ilk sıradaki 2 piksel altta ve üstte aynı renklere sahiptir. Sondaki iki piksel ise aynı şekilde üst ve alt sıra aynı renklere sahiptir.


Baştaki 4 Luma değerini ikinci parametre üst sıra renklerini üçüncü parametre ise alt sıra renklerini temsil eder.Imaj kalitesi neden önemli?


10bit renk derinliğinin kamera çıktısındaki farkını gözlerimiz farkedemiyor ise bu kadar datayı işlemek niye?

Bu noktada eldeki data ne kadar fazla ise prodüksiyonda işleme esnekliği o kadar artacak demek doğru olur.


Özellikle coloritstler için renk bit derinliği renk ve pozlama parametrelerini stilize etmek için çok fazla esnekelik sağlar.


Kullandığınız monitor 8bit bile olsa eldeki datanın 10 bit lik bir renk derinlğinde olması renk ve ışıkk geçişlerinde banding denen yırtılmaları azaltacaktır.


Ayrıca yeşil ekran çalışmalarında 4:2:2 renk alt örneklemesi maskeleme işleminde daha pürüzsüz bir geçiş sağlar.


Günümüzde bir çok video uzmanı , 4:2:2 renk derinliğini yakalayabilmek için, DSLR gövdelerde genellikle harici kayıtçı kullanıyor.


700 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page